Mindfulness ile Stres Azaltma Programı – MBSR

Öğreneceğiniz, şifalanacağınız ve büyüyeceğiniz bir yer….
8 haftada 20 saatinizi daha kolay, neşeli, derinlikli, esnek ve dengeli bir yaşamı destekleyecek yeni araçları tanımak için ayırdığınızı hayal edin!

‘Mindfulness’ı yaşamınızın bundan sonrasını daha dolu yaşamanız için yapacağınız kısa süreli bir yatırım olarak görebilirsiniz. Kendinize, ailenizden birine ya da bir dostunuza, yaşamla barışıklığı böylesine destekleyen bir hediye verdiğinizi düşünün.

Mindfulnes (farkındalık) ile 8 haftalık stress azaltma eğitim programı, Jon Kabat-Zinn’in 1979’da University of Massachusetts Medical Center’da başlattığı 8-haftalık-Stresi-Azaltma (MBSR) programı esas alınarak hazırlanmıştır. Haftada bir gün 2 saatlik çalışmalarla 8 haftada tamamlanan program Amerika ve Avrupanın pek çok ülkesinde sağlık sisteminin bir parçası olarak yer almaktadır.  Tıp dünyasında saygıyla karşılanan bu program, sağlıklı ve iyi yaşamayı destekler. Kişinin bir yandan daha dengede olduğunu hissederken bir yandan da kendisine nasıl daha iyi bakacağını öğrenmesine yardımcı olur.

Eğer sağlıklı ve iyi olmak için bir önlem almak niyetindeyseniz ve hızlı tempolu hayatınızda haftada sadece 2 saat ayırarak kendinize yatırım yapabilirsiniz.  Sizin gibi başkalarıyla da birlikte olarak, son derece katılımcı ve yapılandırılmış bir ortamda, dolu dolu yaşamanın becerilerinin alıştırmasını yapacaksınız.

Yaşamın girdaplarla dolu değişimlerinin altında yatan sağlıklı dengeyi tekrar keşfederek, güç, esneklik, dayanıklılık ve yenilenme için hazırlıklı gelin.

Kimler faydalanabilir? 

Çok çeşitli ihtiyaçları karşılamada bu program son derece etkin olarak kullanılabilir.

Stres- iş, okul, aile, maddi zorluklar, hastalıklar, yaşlanma, yas tutma, gelecek endişesi, kontrolun kaybolduğu hissi ile başa çıkma

Tibbi durumlar- kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, kanser, fibromiyalji, kalp hastalıkları, astım, deri hastalıkları ve diger…

Psikolojik rahatsızlıklar- Anksiyete, panik, depresyon, tükenmişlik sendromu, uyku bozuklukları

Koruyucu ve iyileştirici olarak – Kendimize nasıl daha iyi bakarak daha dengede hissedeceğimizi öğreniriz

Bu program geleneksel tıbba bir alternatif olarak değil, onun bir tamamlayıcısı olarak hazırlanmıştır.

Programın içeriği: Program yönlendirmeli olarak 8 hafta (40 saat) sürmektedir. Son derece katılımcı, destekleyici ve yapılandırılmış şekilde yürütülen programın size sağlayacakları;

•          ‘Mindfulness’ meditasyonu için rehberli talimatlar

•          Yumuşak gerinme hareketleri ve ‘mindful’ yoga

•          Günlük hayatta farkındalığı arttırmak için grup konuşmaları ve ‘mindful’ iletişim çalışmaları

•          Bireysel ihtiyaca dönük talimatlar

Program, hem zorlayıcı hem de yaşamla barışık bir içerik sunar. Eğitmen güvenli bir alan sağlamada yetkin, destekleyici ve deneysel öğrenmeye teşvik edicidir. Sizleri de grup ve bireysel çalışmalarla bu metotları öğrenmeye, pratiğini yapmaya ve günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmeye teşvik edecektir.

MBSR programında yer almaya karar verdiğinizde kendinize bu programın tamamına katılacağınızın sözünü de vermiş oluyorsunuz.

Katılanların yorumları:

‘hah şimdi buldum’ dedirten yer

Eda hocanın MBSR programı daha çok yeni tanıştığım mindfulness ile derinleşmemi sağlayan ‘işte bak tesadüf diye bir şey yok’ arar halde dönüp durduğum şey için – ve halbuki tam ne aradığımı bilmiyormuş gibi de hissettiğim o şey, ve tanışınca ‘hah şimdi buldum’ dedirten yer, yan. Şimdi ne zaman içim sıkılsa , aklımın içinde sakin bir ses şunu diyor ‘her nasılsa öyle’ (ama Eda hocanın sesinden)ve aradığım her nasılsa öyle.

Kendime ve bedenime şefkat göstermek çok iyi hissettirdi

Mindful davranmak, kendime ve bedenime şefkat göstermek çok iyi hissettirdi. Artık mindful yemek yiyebiliyorum ve yürüyüş yapabiliyorum. Kendi kendimle kalmayı sevmeye başladım. Dikkatim dağıldığında ana dönme pratikleri yapmak bana çok iyi geldi. Çok teşekkür ederim.

İyi ki bu çalışmaya katılmışım

Mindfulness’ın bilmediğim yönleriyle tanıştım. Farkındalığım, etrafa ve hayata bakışım değişti. Şefkatli nefes pratiği yapmayı çok seviyorum. Özellikle dinleme pratikleri yapmak bana çok iyi geliyor. İyi ki bu çalışmaya katılmışım, teşekkürler.

Artık çok iyi analiz yapabiliyorum

Mindfulness eğitiminde benim beklentim farkındalıklı olmaktı. Farkındalık ve konsantrasyon çalışmaları çok iyi geldi. Artık çok iyi analiz yapabiliyorum, iyi dinliyorum. Sakinleştim… ana odaklanıyorum ve mindful yemek yiyebiliyorum.

Eskiden kendime şefkatli davranmıyormuşum

Şefkatli nefes pratiği yaparken anladım ki ben eskiden kendime şefkatli davranmıyormuşum. Aklıma her geldikçe bu pratiği yapıyorum. Dikkatim dağıldığında mindful bir şekilde  ana dönmeyi bir oyun gibi hayatın içine yerleştirdim. Bu eğitim bana çok iyi geldi. Emeklerin için çok teşekkür ederim.

Kendimin ne kadar değerli olduğunu hatırladım

Bu eğitimde şefkatle ilgili meditasyon beni çok etkiledi. Kendime sarıldım ve kendimin ne kadar değerli olduğunu , anda yaşamamız gerektiğini hatırladım. Artık zihnimin uzaklaştığı anlarda ana geri getirebiliyorum. Bedenimi dinliyorum, içime dönüyorum. Emeklerin için teşekkür ederim.

Kendimi daha sağlıklı hissediyorum

Sessizlik eğitiminden sonra bu değişimi benden çok etrafımdakiler fark etti. Çevremdekiler beni dinlenmiş ve enerjisi yüksek gördüler. Mindfulness pratikleri benim için çok güzeldi. Kendimi daha sağlıklı hissediyorum. Eğitmenliğin çok keyifli, teşekkürler!

Mindfulness herkesin benimsemesi ve herkesin yapması gereken bir şey

Ben bu eğitime katılmadan önce hafızamı güçlendirmek, dikkatimi toplamak istemiştim. Antrenmanlarımı ne zaman yapsam duyguları hissederek yaptım. Mindfulness herkesin benimsemesi ve herkesin yapması gereken bir şey. Zihnim ve bedenim gerçekten ne istiyor sorusunu sormayı öğrendim. Bana kattıkların için teşekkürler.

Nasıl huzur doldum anlatamam

Her geçen gün farklı bir pencere açıyorsun ve oradan tatlı tatlı bir esinti geliyor.:) Nasıl huzur doldum anlatamam . Desteğin için sevgin için tüm samimiyetimle teşekkür ederim İyi ki…

Hayattan tat almayı öğrendim

MBSR’ın yardımı ile kendimle tanıştım. Kendimle kucaklaşmayı, sarılmayı ve hatalarımla hayattan tat almayı ve en önemlisi şu anın yarına ait olmadığını şuracıkta anında yaşanması için bana bağışlandığını öğrendim. Günün sonunda, kendimle aşka düştükçe çoğaldım ve çoğalttım hem de hiç ter dökmeden kendiliğinden olması gerektiği kadar ve olduğu kadar…

Olaylara daha sakin ve dingin bakıyorum

Harika!!! Mindfulness pratiği yaptıkça yarış atı gibi koşan düşünceler olaylara daha sakin ve dingin bakıyorum.

Bakıyor ama görmüyormuşum

Komik ve küçük fark edişler olmaya başladı. Mesela köpeğimle her gün dip dibeyiz ama burnunun üstünde çil gibi birşeyler olduğunu yeni gördüm. 3 yıldır kullandığım çamaşır makinesinin perde ayarı olduğunu yeni gördüm böyle minik minik şeyler… Demek ki normalde kafam hep başka yerlerde, o anda değil gibiyim, bakıyorum ama görmüyormuşum…

Zihin dinginleştikçe daha doğru seçimler yapıyor

MBSR programı bende şöyle bir etki yaptı. İyi anlamda çok şaşkınım. Son aylarda geceleri sinirsel bir yeme dürtüsü geliyordu, şeker, çikolata, cips gibi şeyler. Ve hep spor yapma sözü verip kendime, tutmuyordum. Şimdi söz bile vermiyorum, kendimi yaparken buluyorum. Zihin dinginleştikçe daha doğru seçimler yapıyor.

Akışına bırak yolda sana gelenler seninle devam etsin

MBSR programından ilk başta ne beklemek gerektiğini bilmiyordum. Eğitimden sonra şu an geldiğim nokta şu, bir şey bekleme, akışına bırak yolda sana gelenler seninle devam etsin… Her koşulda derslerime devam ettim, saatlerce ekran başında oldum. Bana kattıkların için çok teşekkür ederim. İyi ki geldim çok mutluyum.

Artık kendime kızmıyorum

Eğitimden önce zihnimin içi çok dağınık bir odaydı. Aynı anda her şeyi yapmak istiyor ama hiçbir şey yapamıyordum. Ve kendimi suçluyordum. Daha genç enerjik tutuğunu koparan halimi özlediğimi  ve yitirdiğimi düşünüyordum. Artık kendime kızmıyorum. O enerjik ben ve şimdiki ben bir takımız. Aile ilişkilerim çok daha iyi oldu. Bu eğitim tam olarak ihtiyacım olan şeymiş.

İçindeki katılıkları yumuşatmaya başlaması çok güzel

İnsanın kendi içindeki katılıkları yumuşatmaya başlaması çok güzel bir şey. Aksi halde çok yoruluyorsun. 8 hafta boyunca her nasılsa öyle olsun dedim. Daha farklı olmasına gerek yok. Bu senin alanını çok açıyor ve bu beni çok mutlu ediyor. Sen neyi arıyorsan O’sun aslında . Burada olduğum için çok mutluyum.

İşin sırrı andaymış bunu keşfettim

Ben MBSR ile kendimi ve bedenimi buldum. Çünkü biz anı yaşamıyoruz. Geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurmuşuz ve orada gidip geliyoruz.. Beyin hep huzursuz. İşin sırrı andaymış bunu keşfettim. En önemli şey sana iyi geleni bulup yapabilmek. Su içerken, bulaşık yıkarken, kitap okurken… Meğer ne çok zamanım varmış…Senin karşıma çıkman çok güzel, çok memnun kaldım. Hayatıma güzel şeyler kattım.

Güçlenmiş ve hafiflemiş hissediyorum

Daha önceleri kendim için hiç bir şey yapmadığımı düşünüyordum. Yapmadığım şeyler yüzünden kendimi yargılıyordum. Pandemi sürecinde içimdeki gücü yitirmiş gibiydim. Eğitimle beraber şimdi güçlenmiş ve hafiflemiş hissediyorum. Ertelemeyi bıraktım. Sakinliği gördüm. Eskiden hayattan netlik, kesinlik beklediğim için anı kaçırırdım. Şimdi planlarımda daha çok anda yaşamaya başladım.

Aile ve iş hayatıma güzel enerjim yansımaya başladı

MBSR eğitiminden önce kendimi tanımıyormuşum. Duygularımı, düşüncelerimi bilmiyormuşum. Kendime yabancıymışım. İş hayatım çok stresli ve yoğun. Stresi yenemiyordum. Şimdi tüm bunlara daha farklı yaklaşıyorum. Aile ve iş hayatıma güzel enerjilerim yansımaya başladı. Kendime anda kal, kim tutar seni, düşüncelerin hep aksın diyorum.

Bir şeyler değişti mutluyum, kendimi seviyorum…

Bu eğitimle beraber şunu görüyorum içinden geçtiğimiz bu dönemde herkesin ortak noktası var. İnsanları yargılamadan, düzeltme çabası olmadan, kendin için deneyimlemek, Çok büyük bir özgürlük. kendimi başlangıca göre daha çok seviyorum. Güzel ve keyifli hissediyorum. Bir şeyler değişti mutluyum… Eğitimde herkesin paylaştıkları ile beraber büyüdük, çok teşekkürler.

Kendimi sevdim ve güvenim arttı

Herkese şefkat gösteriyordum ama kendime gösteremiyordum. Eğitimden önce içinde bir çember merkezinin olduğu soluk bir nokta gibiydim. Kenarlardan bakıyordum merkeze. Şimdi kendimi merkeze ittim, kendime şefkatle yaklaştım. Kendimi sevdim ve güvenim arttı. Herkese çok teşekkür ederim. Şunu anladım ki herkesin korkuları bende de varmış yalnız değiliz.

Bir yolculuğa çıktım, kendimi buldum

Bu eğitime başlarken pandemi sürecinde stresle mücadele edebilmekti amacım. Ama burada çok farklı şeylerle karşılaştım. Kendime soru sormaya başladım, kendimi buldum. Temas etmeye başladım, bir yolculuğa çıktım. Duygular, düşünceler gökyüzündeki bulutlar gibi gelip geçecek önemli olan anda kalmak. Nefes al ve nefes ver.