Mindfulness ile Stres Azaltma

Öğreneceğiniz, şifalanacağınız ve büyüyeceğiniz bir yer….
8 haftada 20 saatinizi daha kolay, neşeli, derinlikli, esnek ve dengeli bir yaşamı destekleyecek yeni araçları tanımak için ayırdığınızı hayal edin!

‘Mindfulness’ı yaşamınızın bundan sonrasını daha dolu yaşamanız için yapacağınız kısa süreli bir yatırım olarak görebilirsiniz. Kendinize, ailenizden birine ya da bir dostunuza, yaşamla barışıklığı böylesine destekleyen bir hediye verdiğinizi düşünün.

Mindfulnes (farkındalık) ile 8 haftalık stress azaltma eğitim programı, Jon Kabat-Zinn’in 1979’da University of Massachusetts Medical Center’da başlattığı 8-haftalık-Stresi-Azaltma (MBSR) programı esas alınarak hazırlanmıştır. Haftada bir gün 2 saatlik çalışmalarla 8 haftada tamamlanan program Amerika ve Avrupanın pek çok ülkesinde sağlık sisteminin bir parçası olarak yer almaktadır.  Tıp dünyasında saygıyla karşılanan bu program, sağlıklı ve iyi yaşamayı destekler. Kişinin bir yandan daha dengede olduğunu hissederken bir yandan da kendisine nasıl daha iyi bakacağını öğrenmesine yardımcı olur.

Eğer sağlıklı ve iyi olmak için bir önlem almak niyetindeyseniz ve hızlı tempolu hayatınızda haftada sadece 2 saat ayırarak kendinize yatırım yapabilirsiniz.  Sizin gibi başkalarıyla da birlikte olarak, son derece katılımcı ve yapılandırılmış bir ortamda, dolu dolu yaşamanın becerilerinin alıştırmasını yapacaksınız.

Yaşamın girdaplarla dolu değişimlerinin altında yatan sağlıklı dengeyi tekrar keşfederek, güç, esneklik, dayanıklılık ve yenilenme için hazırlıklı gelin.

Kimler faydalanabilir? 

Çok çeşitli ihtiyaçları karşılamada bu program son derece etkin olarak kullanılabilir.

Stres- iş, okul, aile, maddi zorluklar, hastalıklar, yaşlanma, yas tutma, gelecek endişesi, kontrolun kaybolduğu hissi ile başa çıkma

Tibbi durumlar- kronik hastalıklar, yüksek tansiyon, kanser, fibromiyalji, kalp hastalıkları, astım, deri hastalıkları ve diger…

Psikolojik rahatsızlıklar- Anksiyete, panik, depresyon, tükenmişlik sendromu, uyku bozuklukları

Koruyucu ve iyileştirici olarak – Kendimize nasıl daha iyi bakarak daha dengede hissedeceğimizi öğreniriz

Bu program geleneksel tıbba bir alternatif olarak değil, onun bir tamamlayıcısı olarak hazırlanmıştır.

Programın içeriği: Program yönlendirmeli olarak 8 hafta (40 saat) sürmektedir. Son derece katılımcı, destekleyici ve yapılandırılmış şekilde yürütülen programın size sağlayacakları;

•          ‘Mindfulness’ meditasyonu için rehberli talimatlar

•          Yumuşak gerinme hareketleri ve ‘mindful’ yoga

•          Günlük hayatta farkındalığı arttırmak için grup konuşmaları ve ‘mindful’ iletişim çalışmaları

•          Bireysel ihtiyaca dönük talimatlar

Program, hem zorlayıcı hem de yaşamla barışık bir içerik sunar. Eğitmen güvenli bir alan sağlamada yetkin, destekleyici ve deneysel öğrenmeye teşvik edicidir. Sizleri de grup ve bireysel çalışmalarla bu metotları öğrenmeye, pratiğini yapmaya ve günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmeye teşvik edecektir.

MBSR programında yer almaya karar verdiğinizde kendinize bu programın tamamına katılacağınızın sözünü de vermiş oluyorsunuz.