Yeni Anneler İçin Mindfulness İpuçları

Bebekler doğduğunda en gelişmiş duyuları ‘’dokunma’’dır. Yenidoğan bebeklerde dokunma duyusu diğer dört duyudan daha fazla gelişmiştir. Dokunmak bebeğin bilinci, duyguları ve otonom sinir sistemi ile bağlantılıdır, özellikle de yenidoğan döneminde. Yani annelerin minik bebeklerini kucaklamaları ve onlara sarılmaları tesadüfî değil tamamen doğal bir içgüdüdür. Sevgi dolu bir dokunuş bebeğe güven duygusu verir ve huzurlu bir ortam sunar. Ayrıca sıcak ve içten bir dokunuş bebeğin ruhsal ve fiziksel gelişimini de olumlu etkiler. Anne babalar da bu bilgiyi içgüdüsel olarak bilirler ve bebeklerini bedenlerine yakın tutup taşıyarak, masaj yaparak bu ihtiyacı giderirler.

Bebeklerin fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimine olan katkısı nedeniyle doğuda yüzyıllardır bebek masajı kullanılmaktadır.

Tüm canlıların içinde onları harekete geçiren bir yaşam enerjisi vardır. Bu enerji bedende akar. Yaşam enerjisinin dolaşımı ve dengesi çocuğun gelişimi ve sağlığında belirleyicidir. Yaşam enerjisi hareket, güneş, beslenme, uyku gibi fiziksel faktörlerden etkilenebildiği gibi duygular da oldukça belirleyici olabilir. Masaj yaparak ise çocuğunuzun yaşam enerjisinin dengeli bir şekilde dolaşmasına ve akıp gitmesine yardımcı olabilirsiniz. Size anlatacağımız birkaç minik hareketi belirttiğimiz bölgelere uygulayarak yaşam enerjisinin sağlıklı bir şekilde dolaşmasını sağlayabilirsiniz. Böylece çocuğunuz da daha sağlıklı, huzurlu, mutlu ve akıllı olur.

Çocuğunuzun üzerinde masajı uygulamadan önce dilerseniz kendi bedeninizde, kolunuzda ya da bacağınızda deneyebilirsiniz hareketi Böylece ne kadar kuvvet uygulayacağınız, nasıl daha rahat yapacağınızı deneyimleyebilirsiniz. Özellikle çok hassas bir cilde sahip olan bebeğinize masaj yapmadan önce ellerinizin kaygan olması için bebek yağı kullanabilirsiniz. Başlamadan önce tırnaklarınızın uzunluğunun bebeğinize zarar vermeyecek ölçüde olmasına ve ellerinizin sıcak olmasına özen gösterin. Uygun bir oda sıcaklığı ve hafif bir ışık da bu masajı daha keyifli bir hale getirecektir.

Anne olmak evet, dünyadaki en muhteşem deneyimlerden biri. Ve evet, dünyadaki en zor deneyimlerden de biri. Bu böyle bir şey. İnsan yeni anne olduğunda, bebeği kucağına ilk aldığında, bebeğiyle ilk yalnız kaldığında dehşete düşebiliyor; hem sevgiden, hem de “ya ben beceremezsem” korkusundan. Bu hallerin hepsi doğal. Hemen herkes benzer hallerden geçiyor, dile getirse de getirmese de. Kendimizi yargılamadan tüm hallerimizle birlikte olabilmek, kabul etmek demiyorum daha, ancak birlikte olabilmek, “bu da benim, benim bir parçam” diyebilmek, Mindfulness ve ebeveynlik programlarında altını çizdiğim en önemli kısım.

 Anne ve bebek arasında daha bebek dünyaya gelmeden bile oluşan bir bağ var. Minik bebeğiniz yanınızdayken ona tüm duyularınızla hissederek, sadece onunla olarak dokunmak, yukarıda önerdiğim minik masaj hareketlerini yapmak hem bebeğinizle aranızdaki bağı güçlendirecek hem de mindfulness dolu dokunuşlarla siz de sakinleştiğinizi, anda kaldığınızı ve daha dolu yaşadığınızı farkedeceksiniz.

Babalar içinse bu mindful dokunuşlar ve minik masajlar bebekleriyle iletişim kurmanın, baba-çocuk bağını güçlendirmenin harika bir yolu 🙂

Bebek Masajı;

Son eklenenler