Profesyonel Koç Nasıl Seçilir?

Yaşam koçluğu oldukça yeni bir meslek dalı olmasına karşın hızla gelişmekte ve her gün büyümekte. Giderek daha fazla sayıda insan yaşam koçları ile çalışmaktan fayda görüyor, kendi değerlerini fark ediyor ve değerleriyle uyum içerisinde, tatmin edici bir hayat yaşıyor.

Yaşam koçluğu için talep arttıkça arz da artıyor. Bunun bir takım handikapları da var tabii. Yeterli eğitimi ve deneyimi olmadan ortaya çıkıp kendisini yaşam koçu olarak adlandıran pek çok kişi türüyor. Hatta çeşitli koçluk eğitimleri bile vermeye başlayabiliyor bu kişiler. Sonuç, danışanlar için üzücü ve talihsiz tecrübeler olabiliyor.

Eğer yaşam koçluğundan fayda gören ve tatmin olan danışanlar olmak istiyorsanız sizlere bir takım önerilerim olacak.

Sizin için uygun kişiyi bulmadan önce birkaç yaşam koçu ile deneme görüşmesi yapın. Deneme görüşmesinde koç ve danışan aralarındaki uyumu değerlendirirler. Siz de bu sırada şu soruların cevaplarını arayabilirsiniz. Bu koç sizi iyi dinliyor mu? Koçluk ilişkisinden elde etmek istediğinizi açıkça anlamış mı? Bunu hissediyor musunuz?

Tavsiyem kesinlikle uluslararası koçluk federasyonu (ICF) üyesi bir koç ile görüşmeniz. Böylece yaşam koçunun profesyonel olarak yetkin ve deneyimli olduğunu, etik kurallara uyduğunu anlayabilirsiniz. Bence bu yaşam koçluğunun temellerinden biri.

Çalışacağınız yaşam koçunun eğitim geçmişini araştırabilirsiniz, eğer sizin için önemliyse. ICF tarafından tanınan okullardan birinden mi mezun? Yüzlerce Koçluk okulu var, sadece online eğitim ile internetten sertifika veren Koçluk sistemleri bile var. İleri eğitim almış mı? Sertifikasyonu var mı?

Seçeceğiniz yaşam koçunun tecrübesi ve donanımını inceleyebilirsiniz. Yeterli deneyimi olan bir yaşam koçu seçin. Ne kadar süredir yaşam koçluğu yapıyor? Bu işi tam zamanlı mı yapıyor yoksa profesyonel işinden arta kalan zamanlarda hobi olsun ya da ek iş olsun diye mi yapıyor? Hangi nedenle Koçluk yapıyor? Eğer belirli bir konuda Koçluk almak istiyorsanız; kariyer, ilişki, sağlık, yaşam, zayıflama gibi, koçumuzun geçmişine bakın. Hangi alanlarda tecrübeli? Özgeçmişini okuyun. Nerelerden gelmiş? Hangi eğitimleri almış? Hangi alanlarda uzmanlaşmış? Deneyimi nasıl? Kaç kişiye Koçluk yapmış? Ne kadar süredir Koçluk yapıyor? Hangi durumlarda Koçluk yapıyor? Hangi konularla ilgileniyor? Özellikle eğitim aldığı bir konu var mı? Özellikle Koçluk yaptığı bir alan var mı? Koçluğunun özel olduğu bir alan var mı? Hangi iş kollarında daha tecrübeli? Hangi profesyonel alanlarda daha çok ilgileniyor? Hangi düzeyde ilgileniyor? Koçluk ile ilgili felsefesi ne? Yaşam koçluğu ilişkisine nasıl bakıyor?

Aslında tecrübeden de önemlisi bence yaptığı işi ne kadar seviyor? İşini sevgi ile yapan bir yaşam koçunu siz de görür görmez tanırsınız.

Belki bir takım başarı öyküleri duymak istersiniz koçluk yaptığı danışmanlarına dair.

Birkaç farklı koçla deneme seansı yapın. Her birine deneyimlerini sorun, özelliklerini ve yeteneklerini sorun. Dilerseniz referans sorun. Konuşun. Unutmayın yaşam koçu ile danışan arasındaki çok önemli bir ilişki ve aranızdaki bağın oluştuğundan emin olun. Koçunuz ile sizin aranızdaki.

– Farklı koçlarla deneme seansı yaparken sorun; size ne hizmet sunuyor? Bu size kaça mal olacak? Koçunuz size neler için söz veriyor ve sizden ne için söz istiyor? Bazı koçlar en az 3 aylık çalışma ister. Bana sorarsanız uzun dönem planlamalardan ve özellikle de uzun dönemli ödeme planlarından kaçının derim. Bence zihinsel olarak uzun dönemli bir anlaşma yapmak maddi bir anlaşma yapmaktan çok daha önemli.

– Bir yaşam koçu ararken şunları da aklınızda tutmanızda yarar var. Bir kere kendinizi koçluk ile ilgili eğitin. Yaşam koçluğu ile ilgili pek çok yazı var, makaleler, çalışmalar, ropörtajlar mevcut. Bunlara göz atın. Yaşam koçluğu nedir? Ne işe yarar? Bir bakın. – Bir koçla çalışırken hedefleriniz bilin. Ne elde etmek istiyorsunuz?

– En önemlisi tanışın, konuşun, bir deneme seansı yapın ve eğer size doğru geliyorsa içinizden “evet, bu!” diyorsanız, sizi iyi dinlediğini hissediyorsanız, sizi anladığını hissediyorsanız, hiç yargılamadığını, sizin için koşulsuz sevgi ve şefkat beslediğini, tamamen sizi düşünüp sizin iyiliğiniz için çalıştığını, sadece sizin için o süre boyunca orada olduğunu hissediyorsanız devam edin. Çünkü bu bir his. En iyi siz bileceksiniz. “Tamamdır” dediğinizde o yaşam koçu ile çalışmaya devam edin.

Özet olarak önce bilgilenin, hem koçluk hakkında hem de kendi hedefleriniz istekleriniz hakkında. Sonra araştırın, deneyimleyin. Ve sonuçta sizinle, amaçlarınızla en ideal ilişkiyi kurabilen, içinize doğru gelen yaşam koçu ile çalışmaya başlayın. Hedeflerinize kolaylıkla ve hızla ulaşın:)

Son eklenenler