Meditasyon İçin Hiç Zamanınız Yok Mu?

Bir De Bunu Deneyin

Gün içinde yaşadıklarımız, mesela trafikte sıkışıp kalmak ya da markette kasa kuyruğu beklemek gibi küçük şeyler bile, birikir ve stres düzeyimiz arttırıp içimizdeki iyiyi iyice derinlere saklanmaya iter. Bazı günlerse olumsuz duyguların dizisi gibidir: sabırsızlık, huzursuzluk ve gerginlik. Böyle durumlarda meditasyonda faydalanabileceğimiz hep söylenir ancak yaşam o kadar hızlı bir koşturmaca içinde geçiyor ki durup sessiz bir yerde oturmaya ve meditasyon yapmaya da hiç vakit olmaz böyle durumlarda ‘mantra’ları kullanabiliriz.

Mantra zihnin bir aracıdır. Değişim yaratma kapasitesi olan güçlü ve olumlu bir kelimedir. Mantra meditasyonuyla zihnimizde bizi yiyip bitiren yıkıcı duyguların yerine huzur, nezaket, neşe gibi olumlu duygulara yer açarız.

bir mantraya odaklanmak günlük yaşantının koşturması içinde rahatlıkla uygulayabileceğimiz bir meditasyon tekniğidir. Nerede ne zaman ihtiyaç duyarsak anında kullanabiliriz mantra meditasyonunu; mesela olumsuz bir duygu ortaya çıkmaya başladığı anda trafik sıkışıklığının ortasında araba kullanırken veya çocuğunuzu akşam uykusuna yatırmaya çalışırken ya da bir konuşmanın ortasında.

Nasıl mı kullanacağız bu yöntemi?

Yargılamadan, olumsuz duyguyu tanımlayın

Olumsuz bir his yaşamaya başladığınızda bunu fark edin. Mesela bedeninizde nasıl değişiklikler oluyor; nefesiniz hızlanmış, omuzlarınız gergin, çeneniz sımsıkı, göğüste bir sıkışma, kaşlarınız çatılmış olabilir. Stres ve gerginlik farklı kişilerde farklı tepkiler yaratabilir. Siz kendi bedeninizdeki özel tepkinizi bilirsiniz.

Etrafınıza bakın, sizde bu hissi yaratacak ne olup bitiyor? Bir yere mi yetişmeye çalışıyorsunuz, geç mi kaldınız? Bu da sizde diğer trafikte sıkışıp kalmış sürücülerin arasında sabırsızlık, suçluluk, belki de öfke uyandırıyordur. Hem kendinizi hem de çevrenizdeki hangi koşulların sizde bu tepkiyi yarattığını fark edin.

Bu hissi isimlendirin. Düşünceyi sadece düşünce olarak izleyebilirseniz kendiniz olumsuz duygudan da soyutlayabilirsiniz. Sadece bir gözlemci olursunuz. Siz sabırsız değilsiniz. Orada bir sabırsızlık duygusu var ve siz ondan bağımsız, ayrı bir bireysiniz.

Olumlu bir duyguyu mantra olarak seçin.

Sadece az önce hissettiğiniz sabırsızlık ya da öfke duygusunun tersini de seçebilirsiniz mantra olarak, mesela ‘sabır’ olabilir mantranız. Veya içinizden o an ne geliyorsa, size ne iyi hissettirecekse o duyguyu seçebilirsiniz kendinize. Size ilham veren, zihninizi rahatlatacak herhangi bir kelime ya da sesi seçebilirsiniz. Şefkat, farkında olmak, şükran, huzur, sevgi, sakin, güç ya da nezaket olabilir.

Mantralar son derece etkilidir çünkü hızlıdır, hatırlaması kolaydır ve inanç sistemleri gerektirmemektedir. Bilinçaltınız ‘Ben şimdi burada sakin ve rahatlamış bulunuyorum’ cümlesi yerine ‘sakin’ kelimesini daha güçlü bir etkiyle kabul edecektir. Hiç eşlik eden yargılama veya inanmama hissi olmadan.

Derin nefes alın.

Derin, kocaman bir nefes alın, tutun nefesinizi ve sonra yavaşça verin. Seçtiğiniz kelimeyi içinizden söyleyin. ‘’sabır’’. Derin nefes alın. Tekrar söyleyin ‘’sabır’’. İhtiyaç duyduğunuz kadar söyleyin ve tekrarlayın.

Son yıllarda olumlu düşünmenin beynin yapısı ve işleyişi üzerindeki etkilerini inceleyen araştırmaların sayısı katlanarak artmakta. Zihnimizi ve düşüncelerimizi eğiterek duygu durumumuzu da değiştirebiliyoruz. Meditasyon yaparak daha sağlıklı, bağışıklık sistemi güçlenmiş, daha az unutkan, daha genç ve uzun ömürlü olabiliyoruz. En güzel kısmı da tüm bu etkilerden faydalanabilmek için saatler süren pratiklere ihtiyacımız yok. Yolda yürürken, sıra beklerken, hatta konuşurken bile meditasyon yapabiliriz.

Derin nefes al. ‘’sevgi’’. Derin nefes al. ‘’huzur’’. Derin nefes. ‘’şefkat’’

Bu kadar basit. Nefesiniz kadar yakın.

 

Son eklenenler