Meditasyonla İlgili Yanlış Bilinenler

Meditasyon, son yıllarda dilimize, hayatımıza oldukça sık giren bir kelime. İşadamları, sanatçılar, bilim insanları, öğrenciler hatta askerlerin meditasyon yaptığını okuyoruz, yaşadıkları olumlu gelişmeleri dinliyoruz, izliyoruz. Büyüyen ve artan popülaritesine rağmen insanları denemekten alıkoyan bazı bariyerler var veya bazı yanlış anlamalar. Bunlar yüzünden insanlar meditasyon yapmaya başlamıyor, böylece de beden zihin ve ruh üzerindeki etkilerinden faydalanamıyor.

Meditasyon zordur

Konsantre olmak için kendimizi çok zorluyoruz, sonuçlara çok odaklanıyoruz ve doğru yapıp yapmadığımızdan emin olamıyoruz. Gerçekte deneyimli ve bilgili bir öğretmenin yönlendirmeleriyle meditasyon yapmaya başlarsanız meditasyonu öğrenmek ve de yapmak çok eğlenceli ve basittir. Teknikler sadece nefesinize odaklanmak kadar kolaydır.

Başarılı bir meditasyon için zihninizi boşaltmanız gerekir

Bu, pek çok insanı dehşete düşüren ve meditasyon kelimesini bile duyunca koşar adım kaçmalarına neden olan bir düşünce. Meditasyon düşüncelerimizi durdurmak değildir veya zihnimizi boşaltmaya çabalamak hiç değildir. Her iki yaklaşım da daha fazla strese ve de daha yüksek bir iç sese neden olur. Düşüncelerimizi durduramayız veya kontrol edemeyiz ancak düşüncelerimize ne kadar ilgi göstereceğimizi seçebiliriz. Basitçe, düşüncelerinizin olduğunu farketmeniz bile iç referans noktanızı ego zihinden tanıklık edip izleyen farkındalığa çevirir. Bu da meditasyon yapmaya ve faydalanmaya başladınız demektir.

Meditasyondan yararlanmak için uzun yıllar boyu kararlılıkla meditasyon yapmak gerekir.

Meditasyonun hem hızlı hem de uzun dönem faydaları vardır. İlk defa meditasyon yapmaya başladığınızda bile meditasyonun yararlarını deneyimlemeye başlayabilirsiniz. Harvard üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre 8 haftalık meditasyon pratiği sadece gerginliği, endişe halini azaltmak ve sakinlik  ve huzur hissini çoğaltmakla  kalmıyor, beyindeki hafıza, empati, kendimizi algılama ve stresle başa çıkma merkezlerinde de büyüme meydana geliyor. Pek çok yeni başlayan meditasyon öğrencisi yıllardır ilk defa bu kadar iyi uyuduklarını söylüyorlar.

Meditasyon gerçeklerden kaçış yoludur.

Meditasyonun gerçek amacı kendimizi soyutlayıp gerçeklerden uzaklaşmak değil tam tersine kendi özümüzle bağlantıya geçmek, onu deneyimlemektir ki bu da yaşantımızda gelişen dış etkenlere bakış açımızı ve olayları  algılamamızı etkiler. Meditasyon yaparken yüzeydeki geçmişe dair üzüntü pişmanlıklar, gelecek planları ve endişelerle dolu alandan daha derinlerdeki saf bilinç haline dalarız. Bu farkındalık halindeyken bizi sınırlayan, kim olduğumuzu ne olduğumuzu anlatan, yetersiz olduğumuzu söyleyen tüm hikâyeleri bırakıp sınırsız ve özgür kendi gerçek özbenliğimizi deneyimleriz.

Meditasyon yapmak için hiç zamanım yok

Uzun yıllardır bir gün bile meditasyon yapmayı aksatmamış son derece meşgul ve üretken yöneticiler tanıyorum. Eğer meditasyonu önceliğiniz haline getirirseniz, bunu yapabilirsiniz. Eğer programınız çok yoğunsa, hiç vaktiniz olmadığını hissediyorsanız şunu hatırlayın; sadece birkaç dakikalık meditasyon yapmak bile hiç yapmamaktan iyidir. Ayrıca düzeni meditasyon yaptığınızda zamanın genişlediğini, aslında düşündüğünüzden daha çok zaman sahip olduğunuzu deneyimleyeceksiniz.

 Meditasyon yapmak için spiritual, ruhsal bilgim, deneyimim veya inancım olmalı.

Meditasyon bizi zihnimizdeki gürültülü çok konuşan halden alıp sessizlik ve dinginliğe taşıyan bir pratiktir. Bunun için herhangi bir inanç sistemi gerekmez. Pek çok çeşitli dinlerde meditasyon geleneği vardır. Meditasyon yapmak hayatımızı zenginleştirir, daha dolu dolu ve mutlu yaşamamıza ve hayattan keyif almamıza yardımcı olur.

Meditasyon yaparken birtakım değişik –astral- deneyimler yaşayacağım

Bazı insanlar meditasyon yaparken birtakım imgeler, renkler görmeyince, ilahi müzikler duymayınca veya ‘aydınlanma’ deneyimi yaşamayınca hayal kırıklığına uğruyor. Her ne kadar bazen bütün ve her şeyle bir olmanı muhteşemliği gibi harika deneyimler yaşasak da bunlar pratiğin esas amacı değildir. Meditasyonun gerçek faydaları günlük hayatımızda, günün diğer saatlerinde yaşadıklarımızdadır. Meditasyon sırasında deneyimlediğimiz huzur ve dinginliğin bir kısmını yanımızda taşırız, böylece daha yaratıcı, şefkatli, ayakları yere basan ve hem kendimize hem de çevremize karşı daha sevgi dolu hissederken buluruz kendimizi.

Peki meditasyon yapmaya başlayacaklara birkaç küçük ipucu vermeye ne dersiniz?

Öncelikle hiçbir beklentiniz olmasın. Bazen zihin o kadar aktiftir ki hiç yavaşlayamaz. Bazen hemen dinginleşir. Bazen zihin sessizleşir fakat kişi farketmez. Yani… her şey olabilir.

Kendinizi zorlamayın. Meditasyon doğru ya da yanlış yapmakla ilgili değildir. Sadece zihnin doğal halini bulmasına izin vermektir.

Size hitap eden, sizinle birlikte kolaylıkla akan bir teknik bulun. Szizi zorlayan, zihninizi sakinleştireceğine daha da yoran, meşgul eden tekniklere takılı kalmayın.

Yalnız kalabileceğiniz ve rahatsız edilmeyeceğiniz sakin bir yerde meditasyon yaptığınıza emin olun. Telefonunuzu kapatın kimsenin size rahatsız etmeyeceğinden emin olun.

Gerçekten orada olun. Bir sonraki randevuda veya dünkü konuşmada değil, o anda ve orada olun.

Bu bir yolculuk. Her anından keyif alın… gülümseyin…

Son eklenenler