Mutluluğunuzu Tekrar Kazanın

Fazla düşünmek, kuruntular, endişeler bizi yiyip bitiriyor. Huzurumuzu alıp götürüyor ve zihnimizi tam anlamıyla zehirliyor. Zihnimiz sanki her gün maraton koşuyormuş gibi yorgun. Tüm bu düşünceler, yazdığımız senaryolar bizi daha mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmekten de alıkoyuyor aslında. Kim daha mutlu olmak istemez ki? İşte size fazla düşünmeyi ve senaryolar yazmayı bırakabilmeniz için kanıtlanmış stratejiler:

Dur! Yeter!

Bir dahaki sefer zihniniz Oscar kazanacak performansta bir dram yazmaya başladığında sessizce çığlık atın: ‘’Dur! Yeter!’’ .Zihninizin ve düşüncelerinizin kanalını daha sakin ve huzurlu bir istasyona ayarlayın.

İmgeleme

Zihninizi imgeleme teknikleri ile ilgili olarak eğitin. Düşüncelerinizi geçmişe takılmış bir şekilde bulduğunuzda ya da gelecekte olması muhtemel bile olmayan bir korku senaryosunu canlandırdığınızı fark ettiğinizde, zihninizin seyretmek istediği görüntüleri kendi seyretmek istediğiniz görüntülerle değiştirin. Mesela mutlu olduğunuz bir anıyı getirin aklınıza ya da bırakın düşünceleriniz sizi mutlu eden bir yere gitsin.

Nefes alın

Dikkatinizi çevirin ve nefesinize odaklanın. Aldığınız ve verdiğiniz nefese çevirin dikkatinizi. Yavaşlayın, daha derin nefesler alın. Çeneniz rahatlasın. Ellerinizi sıkmayı bırakın. Sadece nefes alın.

Yürüyüş yapın

Ayağınıza spor ayakkabılarınızı geçirin, belki kulağınızda da sevdiğiniz müzikler olur. Zihninizin dışına çıkın ve bedeninizi hareket ettirin. Yürüyün. Attığınız her adıma odaklanarak. Ayaklarınızın yerle yaptığı temasın farkına varın. Bırakın geçen sabah telefonda yaptığınız tartışmayı düşünmeyi, kendinizi bedenin hareketlerine bırakın.

Günlük tutun

Bazen geçmişin olayları ve geleceğin endişeleri sadece sesini duyurmak ister. Siz de birkaç dakikanızı ayırın ve sadece onları yazın bir deftere. Bakın zihniniz nasıl da sakinleşecek. Bir kere yazınca, zihninizin duyulma isteği de karşılanmış olacak. Tekrar o senaryolara ihtiyacı kalmayacak.

Hobiniz olsun

Sürekli düşünmek ve kurmak hiç üretken değil ki. Hiç bir sonuç üretmez ve çözüm önerisi de sunmaz. Sadece bahaneler, özürler üretir. o zaman vitesi değiştirin ve hoşunuza giden bir şey yapın. Mesela okuyun, örgü örün, resim yapın, çiçeklerle uğraşın, bisiklete binin, spor yapın, dans edin, şarkı söyleyin, oyun oynayın…

Fark edin

Her ne yaparsanız yapın, tüm dikkatinizi yaptığınız işe verin. Eğer kitap okuyorsanız okuduğunuz her kelimenin farkında olun.

Örgü örerken attığınız her ilmeği fark edin. Bisiklete biniyorsanız gördüğünüz her görüntünün ve duyduğunuz her sesin farkında olun.

Resim yaparken kullandığınız renkleri, boyanın ve fırçanın dokusunu, fırça ve boyanın tuvale değdiği andaki hisleri fark edin. Odağınızı her ne yapıyorsanız orada tutun. Bu alıştırma sağa sola kolayca kaçan zihninizin dizginlerini sizin elinize verecektir.

Son eklenenler