Nefesinizi Değiştirin Hayatınız Değişsin

Doğru nefes almak, buna zaman ayırmak, bizi daha genç gösterir ve hissettirir. Dilerseniz biraz doğru nefes alma ile ilgili konuşabiliriz.

‘’Nasıl nefes alacağımı biliyorum. Tüm hayatım boyunca nefes alıp veriyorum zaten.’’ demeden önce küçük bir deney yapalım isterseniz.:

Ayakta durun. Ayaklarınız yere sağlam basın, sırtınız düz, omuzlar rahat, başınız rahat olsun.  Karşıya doğru bakarken iki tane nefes alıp verin. Sonra aşağı çevirin bakışlarınızı ve aşağıya doğru bakarken iki tane nefes alın ve verin. Herhangi bir şeyin hareket ettiğini gördünüz mü? Muhtemelen görmediniz ya da çok hafif bir hareket fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni pek çoğumuzun sadece göğüsten gelen kısa ve yüzeysel nefesler alıp vermesi. Akciğerlerimizin dakikada en az 6 litre hava alıp verme kapasitesi varken biz bunun tamamını kullanmadığımız için bu kadar fazla hava almıyoruz nefes alırken, sonuç olarak da sağlıklı ve tam bir nefesin tüm yararlarını değerlendiremiyoruz.

Burada anahtar olay nefes alıp verirken diyaframımızı da kullanmak. Diyafram aslında nefes alıp vermedeki en büyük ve önemli rolü oynayan kas. Görevi akciğerlerimiz aşağıya çekerek daha yüksek hacimde hava dolmasını sağlamak.  Diyaframı da kullandığımız bir nefes almada akciğerler hem aşağıya hem de yanlara doğru genişler. Böylece hem daha fazla hava, dolayısıyla oksijen girer bedene hem de toksinlerden arınma işi daha kolay ve yüksek oranda olur.

Derin ve doğru nefes almayı yeniden öğrenmek için üç adım anlatacağız size:

1. adım: Yere sırtüstü uzanın. Bir eliniz karnınızda, göbek deliğinizin hemen altında olsun, diğer eliniz de göğsünüzün üzerine yerleşsin.

2. adım: Yavaşça derin bir nefes alın, akciğerlerinizin tamamen dolması için dört saniye tanıyın. İsterseniz içinizden sayabilirsiniz. Bunu yaparken karnınızın yükseldiğini görecekseniz, göbek deliğinizin omurgadan uzaklaşıp yukarıya doğru hareketlendiğini fark edeceksiniz. Göğsünüz yanlara doğru genişleyecek.

3. adım: Akciğerlerinizin tamamen dolduğunu hissettiğinizde yavaşça nefesinizi verin. nefes verirken içinizden altı’ya kadar sayın. Akciğerlerinizdeki havanın tamamen boşalmasına yardım etmek için göbek deliğinizin omurganıza doğru yaklaşmasına odaklanın, karnınızı sıkıştırın.

Günde 2 kez tekrar edin: Sabah ve akşam yapacağınız on derin nefes alıştırması akciğerlerinizin ve kalp damar sisteminin daha iyi çalışmasını destekler, bedeninizin daha fazla oksijenle dolmasına yardımcı olur, toksinlerden temizlenmeyi kolaylaştırır ve stres ve strese bağlı hastalıkları sizden uzak tutar.

Son eklenenler