Hiçbir Şey Yapma!

Şu anda bu yazıyı okurken belli ki başka bir görüşmen ya da işin yok. Veya varsa da onları görmezden gelmeyi seçtin ve bu yazıyı okuyorsun. Harika! O zaman bu pratiği yapmamak için de bahanen yok demektir.

Şimdi bilgisayarın kapağını ya da telefon ya da tabletteysen applikasyonu kapat ve iki dakika boyunca hiçbir şey yapma. (bu süreyi tutmaya ihtiyacın bile yok) İster camdan dışarı bak istersen gözlerini kapat. Sadece nefes al… Ve burada ol…

Nasıl hissettin? Neler farkettin? Bir an düşün.

Eğer biraz olsun benim gibiysensmiley okumayı bıraktığın ve hiçbir şey yapmamaya karar verdiğin anda düşünceler hücum etmiştir aklına. Gerekli gereksiz… Belki bu post ile ilgili düşünceler, belki birazdan yapman gerekenler veya az önce yediklerin ya da önümüzdeki saatlerde yapman gerekenler… Yani bedenin burada olsa da düşüncelerin bambaşka yerlerde ve zamanlardaydı. Hep derim; zamanda yolculuk mümkün;)

Peki, bu yazıyı bırakıp iki dakika daha durmaya ve hiçbir şey yapmamaya ne dersin? Bu sefer sadece bedenin değil izin ver zihnin de dursun. Tabi ki düşünceler gelecek aklına, bu kaçınılmaz. Düşünceler geldiğinde onları kendi haline bırakmayı dene. Bak bakalım düşüncelere gökyüzünde gezen bulutmuş gibi davranmak mümkün mü? Yani yalnızca izlemek. Takılıp kalmadan…

 

Peki bu sefer nasıldı? Düşüncelere takılmadan izlemek nasıl bir deneyimdi? Neler farkettin?

Eğer istersen bir süre daha ayır ve sadece ol. Bedeninin, zihninin hiçbir şey yapmamasına izin ver. Bu sefer dikkatini etrafına yönlendir. Belki bu yazıyı metroda, otobüste ya da evde veya işte okuyorsun. Şu anda nasıl nerede oturuyorsan izin ver ve ağırlığını iyice bırak oturduğun yere. Üzerindeki kıyafetlerin tenine değdiği yerleri farket. Nasıl bir his? Yüzüne değen hava? Ya etrafındaki ışık? Isı? Hareket? Belki de hareketsizlik?

Tebrikler!!!! Harika bir mindfulness pratiği yaptın!!! Peki bu pratikte neler farkettin? Neler hissettin?

Şimdi ve burada olmak, dikkatini seçtiğin bir şeye yönlendirmek tam da bu. Çok da bir şey gerekmiyormuş değil mi;)

Son eklenenler