İşyerinde Mindfulness

İşyerinde Mindfulness

Mindfulness hayatın tüm alanlarında başarılı olmaya yardım edecek son derece etkili bir araçtır. Hayatını en yüksek potansiyeli ile yaşayabilme gücü verir. Geçtiğimiz haftaya ya da geçtiğimiz aylara baktığında hangi anları gerçekten hatırlayabiliyorsun? Düşüncende minicik bir değişiklik yapmayı öğrendiğini hayal etsen, ki bu hayatında son derece büyük etkiler yaratsın. Mesela; odaklanmanı sağlayabilsin, dikkatini nereye yönlendireceğini seçmeni sağlasın ve de her an daha akıllıca seçimler yapabilmek için seçeneklerini fark etmeni sağlasın. Tüm bunlar ,çin minicik bir ihtimal olsa bile denemeye değmez mi?

Araba kullanırken gitmek istediğin yere vardığında yolculuk hakkında hiçbir şey hatırlamadığın oldu mu? Ya da eline aldığın yiyeceğin sen farkına bile varmadan bittiği? Pek çok insan buna “evet” diyecek. Bu örnekler Mindful olmamaya dair veya otomatik pilotta yaşamaya dair çok genel örnekler.

Pek çok insan gibi çoğumuz, kendi hayatlarımızda var olmuyoruz. Yani kendi hayatlarımızı dolu dolu yaşamıyoruz. Hayatınızdaki iyi şeyleri fark etmeyebilirsiniz ya da bedeninizin size ne anlattığını dinlemeyebilirsiniz. Muhtemelen hayatı olması gerektiğinden daha da zorlaştırıyorsunuz, eleştirerek, yargılayarak kendinizi zehirliyorsunuz.

Mindfulness; düşüncelerinizin, duygularınızın ve hislerinizin çok daha fazla farkında olmanıza yardımcı olur. Yargıyı ve kendini eleştirmeyi bir kenara bırakarak.

Dikkati yönlendirme becerisini geliştirmek; an be an her ne oluyorsa onun net bir şekilde görebilmek, tabi ki hayatın zorluğunu, baskısını ortadan kaldırmıyor ancak onlara çok daha üretken, çok daha sakin bir şekilde yanıt verebilir oluyorsunuz. Mindfulness’ı öğrenmek ve pratik yapabilmek, alışkanlıklardan gelen ve genellikle bilinçsiz olarak gösterdiğimiz duygusal ve psikolojik tepkilerden bir adım olur uzaklaşmaya ve tanımaya yardımcı oluyor. Mindfulness pratikleri yapmak hayatımızda, işimizde yüzde yüz var olmamıza izin veriyor. Bu da yaşam kalitesini iyileştiriyor.

Mindfulness şunlara yardımcı olabilir:

* Otomatik ve alışkanlıklardan gelen tepkileri tanımaya, yavaşlatmaya veya durdurmaya,

* Karışık veya zor durumlarda etkili bir şekilde yanıt vermeye,

* Olayları durumları daha net ve daha odaklanarak görmeye,

* Daha yaratıcı olmaya,

* Hem işte hem evde dengeyi ve esnekliği sağlamaya.

İş hayatında Mindfulness; düşüncelerin, duyguların ve fizyolojinin yani bedensel hislerin gelişimi ve tüm bunların birbiriyle nasıl etkileşim içinde olduğu ile ilişkilidir. Mindfulness ayrıca çevrenin de farkında olmakla ilgilidir, Etrafındaki kişilerin ihtiyaçlarını daha iyi anlamaya yardımcı olur.

Mindfulness eğitimi tıpkı spor salonuna gitmek gibi. Kaslarını nasıl geliştiriyorsan beynini de aynı şekilde geliştiriyorsun. Bunu da dikkatini nereye yönlendirmek istiyorsan oraya yönlendirerek yapıyorsun. Mindfulness pratikleri yaparak, zamanla ve sabırla. Geceden sabah müthiş dönüşümler olmuyor ancak zamanla, ufak ufak alışkanlıklar değişip gelişerek sen bambaşka biri, en iyi versiyonun oluyorsun. En basit terimle; Mindfulness beynini yönetmek ile ilişkilidir.

Yapılan araştırmalar göstermiş ki, Mindfulness pratikleri ile iş hayatında oldukça değerli olan pek çok beceri ile ilişkili. Mindfulness pratikleri yapmak şunları arttırıyor:

> Duygusal Zeka,

> Yaratıcılık Ve Girişimcilik,

> Çalışan Bağlılığı,

> Kişiler Arası İlişkiler,

> Büyük Resmi Görebilme Becerisi,

> Esneklik,

> Kendini Yönetmek,

> Problem Çözmek,

> Karar Vermek,

Odaklanma Ve Konsantrasyon.

Buna ek olarak, Mindfulness iş yerinde çok değerli çünkü; bağışıklık sistemi ve genel olarak iyi olma hali üzerinde olumlu etkileri var. Yapılan araştırmalar, Mindfulness pratiklerinin depresyon, anksiyete yani endişe ve stres semptomlarını, bulgularını azalttığını gösteriyor. Amerikan Stres Enstitüsü, her yıl -işe gitmeyerek, zayıf performans göstererek, iş değiştirerek, iş kazaları nedeniyle veya stresle ilişkili hastalıklara bağlı- 300 milyar dolardan çok daha fazla ekonomik kayıp olduğunu hesaplamış. Bu tabii ki sadece Amerika’ya özgü değil. İngiltere’de de Sağlık Ve Güvenlik Kurumu, işle ilişkili stres, depresyon veya endişenin 2015-2016 yıllarında İngiltere’de 11.7 milyon iş günü kaybına neden olduğunu tahmin ediyor.

Pek çok büyük şirket başarılı bir şekilde Mindfulness eğitimlerini kendi şirketlerinin içine adapte etmiş durumda. Örneğin; McKinsey, Nike, Procter & Gamble, Apple, Astra Zeneca, Accenture, Google, Yahoo…

Ve Mindfulness eğitimleri almak işyerinde son derece destekleyici, çok daha üretken yaratıcı ve de başarı için çok daha uyumlu bir ortam oluşturuyor.

————————————————————————————————————-

Mindfulness Nasıl Yardımcı Olabilir?

Mutlu ve motive olmuş insanlar kendi çalıştıkları şirketler için de çok daha büyük değer sağlarlar ve çalışanlar çok daha başarılı olur. işyerinde çok daha esnek ve dayanıklı hissederler, objektif olurlar, tepki göstermektense yanıt verirler, hem kendilerine hem başkalarına şefkat gösterirler ve de hem çalışma arkadaşlarıyla hem de ilişkide oldukları diğer iş ortaklarıyla aralarında güvene dayalı bir ilişki oluştururlar. Bu da işyerinde tatmin olmayı, kendiyle barışık olmayı getirir.

Mindfulness insanların tüm bu kaynakları gerçekleştirebilmesi için son derece yararlı bir araç olabilir.

Son eklenenler