Uzm. Dr. Eda Uslu

Uzm. Dr. Eda Uslu Kimdir?

Tıp doktoru olarak hem insanlara yardım etme şansını elde ettim, hem de çocukluk hayalimi gerçekleştirdim. 15 yıl boyunca göğüs hastalıkları alanında Heybeliada Sanatoryumu, Urfa Suruç Verem Savaş ve Beykoz Devlet Hastanesinde çalıştım binlerce hasta tanıdım, bedenen iyileşmelerine yardımcı oldum. 2010 yılında Beykoz Devlet Hastanesinde Uyku Laboratuvarını kurdum ve Türkiye’nin sayılı akredite uyku laboratuvarları arasında yer aldı.

Bir süre sonra tıp doktorluğunun da yetmediğini, içimdeki insanlara yardım etme isteğini doyuramadığımı hissetmeye başladım. Sorular sormaya başladıkça cevaplar buldum. Çemberin içinde çırpınıp durmaktansa cesaretimi topladım. Uzun yıllarımı verdiğim, çok severek yaptığım ve aşkla bağlı olduğum hastane görevimden ayrılarak, çemberden çıktım.

Her insanın kendi içinde, merakları, kaygıları, yargıları, geleceğe yönelik planları vardır. Bunlar hayat dediğimiz yolculuğun şeklini, tarzını belirler. Hayatın gerçek anlamda farkında olan insanlar, bu yolculuk sürerken, aynı zamanda kendi içlerinde bir yolculuğa çıkmaya hazır hale gelirler. Bendeki tüm birikimler kendi içimde bir keşif yolculuğuna çıkmaya hazırladı. Bu yolculukta yaşadığım her şey beni kendimle tanıştırdı, içinde yaşadığım çemberin dışına çıkıp kendime oradan bakmamı sağladı.

Tıp kariyerim devam ederken; iç yolculuğunda yürüyen diğer insanlarla karşılaşmak, onlarla sorularıma cevaplar aramak, farkındalıklarımı paylaşmak, öğrenmek, herkesin içindeki ışığı biraz daha parlattığına tanıklık etmek için farklı bir yola girerek 2013 yılında kendi sağlıklı yaşam danışmanlığı şirketimi kurdum.

2000 yılında başlayan eğitim maceram;

  • REIKI MASTER, renk terapisi, meditasyon,
  • EFT (EMOTIONAL FREEDOM TECHNICS), Duygusal özgürleşme teknikleri,
  • CONNECTING PARENTING ®
  • PARENTOLOGY ®
  • NESLİHAN İSKİT, Yoga Terapi,
  • NISCHALA JOY DEVI Avusturya , Sivananda “Yoga of The Heart ®” eğitimi
  • LESLİE KAMINOFF, Yoga Anotomi
  • BANGOR UNIVERSITY England, Mindfulness Eğitmenliği
  • CTI( The Coaches Training Institute), Profesyonel Koçluk Eğitimi ve Sertifikasyon
  • LANDMARK London, Liderlik Eğitimi

Aldığım eğitimlerle her insanın biricik ve tek; kendi içinde ise bütün ve tam olduğunu keşfettim. Hepimizin yolculuğunun çok özel olduğunu kavradım. O kadar bütünüz ki her birimizde hepimizden parçalar var, aynalarımız, yansımalarımız…

Şefkatle, yargılamadan, kariyerinde veya özel yaşamında hedefine ulaşmak isteyenlere güvenli bir paylaşım ortamı sağlayabilmek, en kusursuz gerçekliklerini ortaya çıkarabilmelerine destek verebilmek için katalizör olmak hayattaki en önemli niyetim…

Tüm bunların yanı sıra  Türk Toraks Derneği, Kongre Düzenleme Kurulu, Okul Komitesi, Sürekli Tıp Eğitimi, Uyku Bozuklukları Çalışma Grubu Komitelerinde görev aldım. Halen Yönetim Kurulu Üyesi ve Uzman Temsilciliği ve Sağlık Politikaları Çalışma Grubunda, Bilgi Üniversitesi ve  Marmara Üniversitelerinde  akademisyen olarak ve Sağlığa Evet Derneğinde aktif olarak görevlerim devam etmektedir.